Podsumowanie konferencji Husnat

Idea interdyscyplinarnej konferencji, łączącej nauki humanistyczne, społeczne i techniczne pojawiła się w 2022 r. Była to inicjatywa dr hab. Adriany Merty-Staszczak (Wydział Zarządzania, Politechnika Wrocławska) i dr Justyny Stecko (Wydział Zarządzania, Politechnika Rzeszowska).

W tym samym roku ustalono Komitet Organizacyjny, w skład, którego weszli pracownicy dwóch ośrodków naukowych – Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Rzeszowskiej. Pracownikami Politechniki Wrocławskiej niezwykle zaangażowanymi w prace organizacyjne byli m.in.: dr Katarzyna Jankowska-Walecka, dr Mirosława Krzyścin, dr Joanna Zimmer oraz Dorota Matloch. Funkcję przewodniczących Rady Programowej objęli: prof. dr inż. hab. Agnieszka Bieńkowska oraz prof. dr hab. Grzegorz Ostasz. W Radzie Programowej znalazło się także 13 osób reprezentujących ważne w Polsce ośrodki naukowe.

Celem wydarzenia było zainicjowanie współpracy interdyscyplinarnej ośrodków naukowych, konfrontacji potrzeb naukowych i dydaktycznych w nabywaniu tzw. kompetencji miękkich przez inżynierów, a także integracji środowiska nauk humanistycznych i społecznych z naukami inżynieryjno-technicznymi.

Konferencja została otwarta przez Dziekan Wydziału Zarządzania – dr hab. inż. Katarzynę Tworek, prof. uczelni, JM Rektora Politechniki Wrocławskiej – prof. dra hab. inż. Arkadiusza Wójsa, prof. dr hab. inż. Agnieszkę Bieńkowską oraz Jerzego Michalaka – Dyrektora Departamentu Rozwoju Aglomeracji UMWD. W panelu biznesu, moderowanym przez Panią Dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Katarzynę Tworek, prof. uczelni, uczestniczyli: Łukasz Bojarski (CodeRunner), Marek Pasztetnik (Zachodnia Izba Gospodarcza), Łukasz Rut (Park Technologiczny Interior) oraz Agata Sala (QAD).

Obrady naukowe toczyły się na temat siedmiu kluczowych zagadnień:

1. Nauki humanistyczne i społeczne w dydaktyce uczelni technicznej.

2. Aspekty pozatechniczne w badaniach inżynierskich.

3. Wolność i odpowiedzialność za następne pokolenia – społeczna odpowiedzialność Uczelni.

4. Przeszłość i przyszłość w interdyscyplinarnych badaniach naukowych.

5. Nauki humanistyczne i społeczne a komercjalizacja wiedzy.

6. Paradygmat współczesnych nauk humanistycznych i społecznych.

7. Multidyscyplinarny inżynier przyszłości.

Konferencja Husnat okazała się dużym sukcesem, z czego bardzo się cieszymy. Wielogodzinne dyskusje w interdyscyplinarnym gronie to nie tylko uczta intelektualna, ale poszerzenie perspektyw poznawczych przybliżających zrozumienie sposobów myślenia przedstawicieli różnych dziedzin nauki. Holistyczne podejście do kształcenia oraz prowadzenia prac badawczych przez inżynierów wydaje się mieć kluczowe znaczenie dla kreowania wartości dodanej.

Ogromne podziękowania należą się wszystkim Uczestniczkom i Uczestnikom, reprezentującym różne uczelnie i środowiska oraz Członkiniom i Członkom Komitetu Programowego. Szczególnie natomiast jesteśmy wdzięczni Pani prof. Adrianie Mercie-Staszczak, która wraz z zespołem Komitetu Organizacyjnego, nie tylko z zaangażowaniem przygotowała Konferencję, ale także zarażała swoją pozytywną energią nasz wszystkich.

Do zobaczenia za rok!